اخبار سیاسی

  • تاریخ: چهارشنبه, ۲۷ آذر ۱۳۹۲ / ساعت ۰۶:۵۲:۰۳
  • شناسه خبر: 13320

معرفی شهرستان

به گزارش مینوجهان ؛قافله های جاده ی ابریشم در مسیر خود از چین و ختا و پس از راه طولانی ، به کرمان می رسیدند و از آن پس ، اگر اراده می کردند ، شبهای پر ستاره ی کویر را ، که در آن هر ستاره ای چون الماسی می درخشید، در انشعاب جنوبی […]

به گزارش مینوجهان ؛قافله های جاده ی ابریشم در مسیر خود از چین و ختا و پس از راه طولانی ، به کرمان می رسیدند و از آن پس ، اگر اراده می کردند ، شبهای پر ستاره ی کویر را ، که در آن هر ستاره ای چون الماسی می درخشید، در انشعاب جنوبی این جاده ، به طرف بندر هرمز و دریای نیلگون خلیج فارس طی می نمودند.کاروان های راه ابریشم تا رسیدن به دریا و دل سپردن به بیکرانگی نیلگون خلیج ، چند شب ، و هر شب جایی بیتوته می کردند و طبعا هر شامگاهی خود را در برابر مردم نوازی قومی و هر شبانگاهی بر در ارباب معرفت فرهنگی و قبیله ای می یافتند.

چنان که سیاح نامدار ایتالیایی “مارکو پولو” در یکی از سفرهای خویش که از مسیر فرعی جاده ی ابریشم و از بم آهنگ هرمز نموده بود ، بخشی از توصیف های بی بدیل خویش را به سرزمین “کامادی” اختصاص می دهد ، آنجا که به قول او مردم آن را “رودبار” می نامیدند و دیاری بود سرسبز و معمور با مردمی خونگرم و پرتلاش و افسانه هایی که خود را از بقایای عهد دقیانوس می نامیدند ، اگر چه امروز هم با کشف آثار باستانی “کنار صندل” این ادعا پر بیراه نمی نماید. و منوجان در میان بلوک هفت گانه ی رودبارزمین به عنوان یکی از سرزمین های آباد و زیبای مسیر فرعی جاده ی ابریشم ، حکایت های بسیاری برای نقل کردن دارد.این “نگین سبز” که زیبایی و سرسبزی اش مورد توجه رهگذران و سیاحان بی شماری بوده است که برای رسیدن به دریای خلیج فارس و اقیانوس هند ، همه ی سختی های صحراها ، کوه ها، دره ها و بیابان ها را بر تن خود مالیده اند تا از این پس با طیب خاطر دل بر مهربانی و میزبانی مردمش خوش دارند و آسوده دمی را در این آبادی بیاسایند.

این سرزمین از دیرباز تا امروز دیاری آبادبوده است و سابقه ای بس طولانی دارد ، و وجود قلعه قدیمی در شهر منوجان ، از جمله شواهد این ادعاست ، به طوری که قدمت آن را به قبل از اسلام منسوب می نمایند. تا کنون از طرف کارشناسان مربوطه ، درباره ی قدمت این قلعه ، بررسی جامع وباستان شناسانه ای صورت نگرفته است ،اما بر اساس اسناد و شواهد بدست آمده، سابقه تاریخی این شهرستان به ادوار پیش از تاریخ می رسد . به نظر می رسد در دوره های تاریخی آغاز اسلام ،منوجان دارای موقعیت مهمی بوده است .

این سرزمین بر سر راههای کاروان رو و تجاری که از دریا به شرق و شمال شرق و کرمان و بالعکس در تردد بوده اند ، قرار داشته است. در دوره ساسانی تا اوایل قرون میانی اسلامی ،منوجان و قلعه مستحکم آن دارای موقعیت بسزایی بوده اند. از منوجان در متون و اسناد قدیمی نام برده شده است و آنرا به نامهایی چون منوجان و مینوجان و منوقان ثبت و ضبط کرده اند که ، در مورد هر کدام داستانها و دلایل متعددی وجود دارد بسیاری از جغرافی نویسان ایرانی و عرب در سفرنامه ها و کتب خود از این شهر با نامهای منوجان ، منوقان ، مینوجان و مینوجهان نام برده اند وهمانگونه که از ظاهر این اسامی بر می آید ، جملگی از یک مصدر و خانواده یعنی “مینوجهان” به مفهوم “بهشت روی زمین ” مشتق شده اند.

این ویژگی ، یعنی خوشی و دلچسبی آب و هوای منوجان ، در ماههای پایانی و سرد ، خصوصا اسفند ماه و پس از آن ، فروردین ماه ، به خوبی قابل توجه است.

”استرنج” در کتاب خود می نویسد : “عبدالله بن احمد مقدسی” ، سیاح و جغرافی نویس عرب قرن چهارم هجری ، در کتاب “احسن التفاسیم فی معرفه الاقالیم” منوجان را دیاری آباد معرفی کرده که مردم شهرهای دیگر برای سیاحت به آنجا می روند و وی در خصوص اوضاع بسیار خوب بازرگانی و تجاری منوجان می نویسد :”منوقان خود، در دو سوی دره ی خشک کلان جای دارد که یکی گویین و دیگری زامان نام دارد و در میان آن دو دژ جامعی همانند هست.”(ج ۲ ص ۶۸۹).

این قلعه که مقدسی به آن اشاره می کند ، همان است که هنوز پابرجاست.ودرباره منوقان ( منوجان ) می گوید ، که “بصره کرمان” است . مقصود او از این وصف ، بیان اهمیت تجاری آن شهر است .

قلعه تاریخی منوجان بواسطه موقعیت خاص آن همیشه مورد توجه حکام و پادشاهان بوده است … موقعیت جغرافیایی منوجان یکی از شهرستانهای استان کرمان است که در ۴۳۰ کیلومتری جنوب غربی استان و در دشتی گرم و مرطوب و نسبتا وسیع واقع شده است. این شهرستان در طول جغرافیایی ۳۰/۷۵ درجه ی شرقی و عرض جغرافیایی ۲۴/۱۷ درجه ی شمالی و ارتفاع ۳۴۲ متر از سطح دریا و با بیشینه و کمینه ی دمایی بین ۵۰ و ۳- درجه ی سانتیگراد واقع شده است.

این شهرستان با وسعتی بالغ بر هفت هزار کیلومتر مربع از جنوب و غرب با شهرستان رودان در استان هرمزگان ، از شمال با شهرستان کهنوج و شرق با شهرستان قلعه گنج همسایه می باشد.اطراف این منطقه را کوههای زندان در جنوب مولائی در شمال و داسپید کازرون در غر ب فرا گرفته اند.

شهرستان منوجان دارای دو بخش مرکزی و آسمینون بوده.این شهرستان دارای آب و هوای مرطوب است باغهای مرکبات و نخلستانهای خرما به طور یکپارچه سراسر آنرا پوشانده اند و علاوه بر آن محصولات دیگری مثل گندم ، جو ، خرما ، کنجد ، سیب زمینی و سایر محصولات صیفی در آن کشت می گردد.

سطح زیر کشت محصولات باغی به حدود ۷۵۰۰ هکتار و زراعی هم به ۶۵۵۰ هکتار بالغ می شود که شغل بیشتر مردم کشاورزی است ، در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی و اقلیمی و در سالهای پر باران این سطح زیر کشت به قریب ۱۵۰۰۰ هکتار نیز می رسد.

 

البته هم اینک بر اثر خشکسالی خسارات جبران ناپذیری به کشاورزی منطقه وارد شده است و متاسفانه از این طریق خسارات جبران ناپذیری به کشاورزی و اقتصاد عموما کشاورز محور منطقه وارد شده است.

در بخش صنعت و معدن ، تنها معدن منوجان ، معدن سنگ کروم آسمینون است که در سال ۱۳۳۲ کشف و در سال ۱۳۴۶ شروع به فعالیت نموده است.

همچنین پالایشگاه فروآلیاژهای آبادان که سنگ کروم را به فرومنگنز و فروکروم تبدیل میکند در کنار این معدن به فعالیت مشغول است.

جاذبه های گردشگری از جاذبه های گردشگری این شهرستان میتوان به قلعه تاریخی منوجان که در مرکز شهرستان واقع شده است و قدمت آن به دوران “تیموریان” می رسد نام برد .

قلعه تاریخی منوجان بواسطه موقعیت خاص آن همیشه مورد توجه حکام و پادشاهان بوده است.این قلعه، بنا به روایتی،در دوره ی حکومت سلاجقه بر کرمان که، یکی از ادوار باشکوه و رونق محسوب می گردد، جایگاه مهمی داشته است از حمله “غز ها” در حکومت “آل مظفر” این دژ تسخیر ناپذِیر به مدت ۳ ماه در محاصره” شاه شجاع “بوده است. از بعضی آثار معماری یافت شده در قلعه نظیر سفال های موجود، چنین استنباط می شود که از اوایل اسلام تا قرون هفتم و هشتم هجری این قلعه مسکونی بوده و زندگی در آن ادامه داشته است .

از دیگر مکانهای دیدنی و سیاحتی شهرستان باغ روضه ارم است که در فاصله ۱۲ کیلومتری جنوب شهر منوجان و هم مرز با استان هرمزگان واقع شده و پوشیده از درختان تنومند انبه و جم و نخلهای خرما می باشد.

همچنین بقاء متبرکی مانند شاه اشرف و بی بی طیبه(خواهر امام رضا ع) ، امام زاده حضرت عباس(ع) و امام زاده شاه سلطان سیف الدین (ع) که قدمتشان به چند صد سال قبل بر می گردد، از جمله زیارتهای موجود در شهرستان منوجان هستند که در متون تاریخی از آنها نام برده شده در سالهای اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اند  .دیدگـاه ها

یک پاسخ به “معرفی شهرستان”

  1. به نام ایزد پاک من یکی از هموطنان از شهرستان بروجردهستم که حدود ۲۳ سال است دراین شهرستان مشغول به گچکاری هستم واین شهرستان موطن دوم من شده است همواره سختی دوری ازخانواده را درگرمای وجود مردم خون گرم ومهربان آن ذوب شده دیده ام وصمیمیت این مردم وپابرجای ایشان چون قلعه زیبا واستوارش مرا پاگیرخود نموده است همواره آرزوی آبادانی وپیشرفت آن رادارم . استوار مانی وبرقرار. حسین مرادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه