اخبار سیاسی

  • تاریخ: چهارشنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۱۱:۲۲:۵۴
  • شناسه خبر: 77517

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس مطرح کرد ؛

لزوم فرهنگ سازی و ایجاد سازوکارهای علمی و عملی در کشاورزی جنوب کرمان/ گلخانه دار بودن درصد زیادی از کارشناسان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان یک آسیب است

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی گفت : این اقدامات در حوزه کشاورزی مسکن های موضعی هستند اما ما باید برای درمان کشاورزی به فرهنگ سازی و ایجاد سازوکارهای علمی و عملی روی بیاوریم .

به گزارش صبح منوجان یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی  در گفتگو با خبرنگارشبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان در رابطه با وضعیت کشاورزی در جنوب کرمان اظهار داشت : جنوب کرمان ۴میلیون و ۲۰۰ هزار تومان محصولات کشاورزی وارد عرصه بازارهای سراسر کشور و دنیا می کند.

 

وی گفت : اما متاسفانه تصمیم گیری کلان در بخش کشاورزی در کشور تک بعدی است و کشاورزی در جنوب با وجود چهار فصل بودن بعضا در سیاست گذاری های کلان کشور مورد توجه قرار نمی گیرد.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : امروز اگر یک آمایش سرزمینی در حوزه کشاورزی در خصوص میزان سطح زیر کشت ، برداشت ، مصرف و صادرات با حوزه عملکردی کشاورزان جنوب استان کرمان صورت می گرفت شاید امروز ما با این مشکل روبرو نبودیم.

 

لزوم  فرهنگ سازی و ایجاد سازوکارهای علمی و عملی کشاورزان جنوب کرمان 

 

کمالی پور با اشاره به این که در حوزه کشاورزی ما نیازمند فرهنگ سازی جدی هستیم تا بتوانیم در سایه آن فرهنگ سازی سیاست گذاری کنیم، یادآور شد : اکنون در جنوب استان کرمان فرق بین کشاورز و غیرکشاورز مشخص نیست و هر کسی که توانایی لازم را داشته باشد چندین هکتار زمین خریداری کرده و کشاورزی می کند.

 

وی ادامه داد : وقتی آدم های متمول به کشاورزی روی می آورند و راه های صادرات و فروش آن را هم دارند طبیعی است که در این میان کشاورزان خرده پاها و خرده مالک ها هستند که زمین گیر می شوند .

 

ضرورت شناسنامه دار کردن کشاورزان جنوب استان کرمان

 

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد : بنابراین کشاورزی ما زمانی ساماندهی می شود که بتوانیم فرهنگسازی انجام دهیم و کشاورزان را شناسنامه دار کنیم تا فرقی بین کشاورز و غیر کشاورز وجود داشته باشد .

 

گلخانه دار بودن درصد زیادی از کارشناسان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان یک آسیب است

 

کمالی پور با بیان این که اکنون درصد زیادی از کارشناسان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان خود گلخانه دار هستند ، افزود : این خود یک آسیب است زیرا حال به نظر شما چند درصد از این متخصصان می توانند به درد مردم برسند در حالی که خود درگیر مشکلات کشاورزی هستند و این خود یک آسیب است بنابراین سازو کارهای ما تا کنون مناسب نبوده است .

 

وی تشریح کرد : ما در سال گذشته توانستیم با صادارت قسمتی از محصولات کشاورزیمان تعادلی را در بازار کشاورزی ایجاد کنیم و اخیرا هم با کشورهایی همچون روسیه ، ترکیه ، آسیای میانه و کشورهای اروپایی وارد مذاکره شده ایم تا هنگام برداشت محصولات جالیزی بتوانیم محصولات مازاد مصرف کشور را به خارج صادر کنیم تا با رکودی در بازار روبرو نشویم.

 

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی ابراز داشت : این اقدامات مسکن های موضعی هستند اما ما باید برای درمان کشاورزی به فرهنگ سازی و ایجاد سازوکارهای علمی و عملی روی بیاوریم .

 

کمالی پور در رابطه با وظیفه سازمان جهاد کشاورزی در برابر کشاورزان اظهار داشت : این سازمان وظیفه سیاست گذاری ، پیشگیری و فرهنگ سازی درابعاد مختلف را دارد .

 

بیشترین میزان بیکاری در جنوب استان کرمان مربوط به فارغ التحصیلان است 

 

وی در خصوص میزان بیکاری جوانان در حوزه انتخابی خود توضیح داد : بیشترین میزان بیکاری و بحران در بین فارغ التحصیلان است و سالانه افراد زیادی از دانشگاه های جیرفت فارغ التحصیل می شوند اما متاسفانه برای آن ها بازار کاری وجود ندارد .

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت : امیدواریم بتوانیم در قالب صنایع جمعی و تولیدی در بخش کشاورزی برای فارغ التحصیلان دانشگاه کشاورزی در جنوب استان کاری انجام دهیم .

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,دیدگـاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه