اخبار سیاسی

  • تاریخ: چهارشنبه, ۲۱ تیر ۱۳۹۶ / ساعت ۰۷:۴۸:۱۹
  • شناسه خبر: 75938

ماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی:

قرارداد توتال باعث سلطه کشورهای غربی بر ایران می شود/طولانی بودن قرارداد توتال بر گلوی اقتصاد ایران فشار وارد می کند

نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی گفت : این قرارداد باعث سلطه کشورهای غربی بر ایران می شود و از طرفی کشورهای غربی تا به امروز تکیه گاه مطمئنی برای کشور ما نبوده اند و مضاف بر این کشور فرانسه که اکنون این قرارداد را با ایران بسته است با کشورهایی رابطه تجاری نزدیکی دارد که ضدیت ایرانی دارند.

به گزارش صبح منوجان،یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان در رابطه با انعقاد قرارداد نفتی با شرکت فرانسوی توتال اظهار داشت : این قرارداد نفتی که مبلغش تقریبا ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است برای توسعه یکی از بزرگترین میدان های گاز طبیعی جهان می باشد .

 

وی گفت : این اولین سرمایه گذاری یک شرکت خارجی در زمینه انرژی در ایران پس از رفع تحریم ها می باشد ولی این قرارداد اما و اگرهای زیادی را با خود حمل می کند.

 

عضو هیئت ‌رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد : از آن جایی که احتراق سوخت های فسیلی سالانه ۲۱ میلیون تن کربن و ۱۳۸۰ تن مونوکسید کربن ایجاد می کند ولی طبق گفته مسئولین این قرارداد نفتی از لحاظ محیط زیست مشکلی ندارد .

 

قرارداد توتال باعث سلطه کشورهای غربی بر ایران می شود

 

کمالی پور این قرارداد را باعث سلطه کشورهای غربی بر ایران دانست و عنوان کرد : در این چند روز گذشته و بعد از امضای این قرارداد حرف و حدیث های زیادی از سوی موافقین و مخالفین مطرح شده است ولی باید بیان کرد که کشورهای غربی تا به امروز تکیه گاه مطمئنی برای کشور ما نبوده اند و مضاف بر این کشور فرانسه که اکنون این قرارداد را با ایران بسته است با کشورهایی رابطه تجاری نزدیکی دارد که ضدیت ایرانی دارند.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد : در پی انعقاد این قرارداد این خطر احساس می شود که دسترسی فرانسوی ها به منابع نفتی و گازی کشورمان در واقع نوعی اطلاع رسانی به کشورهایی باشد که منافع کشور ما را بر نمی تابند و نمی خواهند ایران به یک استقلال کامل برسد.

 

طولانی بودن قرارداد توتال بر گلوی اقتصاد ایران فشار وارد می کند 

 

وی تشریح کرد : با توجه به پیچیدگی های ساخت تاسیسات و مدت زمانی که برای این قرارداد تعریف شده است می توان گفت این مدت قرارداد و دسترسی طویل المدت یک کشور خارجی به منافع ایران یک زنگ خطر می تواند باشد تا این ها دست شان را بر گلوی اقتصادی ایران فشار دهند.

 

کمالی پور افزود : حال اگر این شرکت فرانسوی توتال خلاف تعهدات خود عمل کند باید یک مرجعی وجود داشته باشد که ما بتوانیم از آن مرجع به حق و حقوق خود برسیم.

 

امیدواریم این قرارداد زمینه نفوذ بیگانگان به کشور نشود 

 

نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بدعهدی های گذشته این شرکت فرانسوی یادآور شد : حال که این قرارداد انجام شده است ما با توجه به حق نظارتی خود به عنوان نماینده مجلس باید این دغدغه را داشته باشیم که این قراردادها باعث نفوذ بیگانگان به کشور نشود و اگر هم ازظرفیت علمی و فن آوری آن ها استفاده می شود به نحوی نباشد که ما مصلحت مردم و کشورمان را فدای منافعی کنیم که در گذر زمان خیلی به درد ما نخورد.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,دیدگـاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه