اخبار سیاسی

  • تاریخ: یکشنبه, ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ / ساعت ۰۸:۴۹:۳۵
  • شناسه خبر: 75057

روزه داری در گرمای ۵۰ درجه؛

«شلاق بی آبی» سریال تکراری ماه رمضان جنوب شرق کشور/لب‌های خشکیده در انتظار آب هستند

این روزها مردم جنوبشرق کشور در حالی نزدیک به ۱۷ ساعت روزه هستند که گرمای بی سابقه هوا و قطعی مکرر آب و برق امان مردم را بریده است.

به گزارش صبح منوجانبه نقل از رودبار ما ، ماه مبارک رمضان فرصتی استثنایی و غنیمتی آسمانی است برای جریان یافتن خون معنویت و آرامش در رگهای انسان و جامعه.

این روزها مردم جنوبشرق کشور در حالی نزدیک به ۱۷ ساعت روزه هستند که گرمای بی سابقه هوا و قطعی مکرر آب و برق امان مردم را بریده است و در بسیاری از مناطق جنوب کرمان و جنوب سیستان وبلوچستان گرمای هوا تقریبا همیشه بیش از  ۴۰ درجه است حتی در برخی از شهرها دمای صبح ۴۲ درجه است و در حوالی ظهر دمای محیط به نزدیک ۶۰ درجه هم می رسد.

ماه رمضان در گرمای جنوبشرق کشور حال و هوای دیگری دارد افت ولتاژ برق و نبود آب جزء سریالهای تکراری و هرساله این منطقه از کشور است وقتی باد در گرمای این منطقه شروع به وزیدن می کند دیگری کمتر کسی می تواند در بیرون از منزل باشد.
شهروندان جنوب استان کرمان و سیستان وبلوچستان می گویند افت ولتاژ برق آن هم در گرم ترین ساعات روز همچنان ادامه دارد، که این امر موجب شده به وسایل برقی منازل آسیب های جدی وارد شود.

محمد یکی از ساکنان روستاهای جنوب کرمان است  در گفتگو به خبرنگار رودبار ما می‌گوید: شما تصور کنید در دمای بالای ۵۰ درجه جنوب کرمان زندگی می کنید و آب هم نداشته باشید.

وی افزود: آب آشامیدنی بهداشتی هم وجود ندارد و برای تأمین آب موردنیاز اقدام به تهیه آب از موتور پمپ های کشاورزی می کنیم و  یا آب‌معدنی خریداری می‌کنیم.

به گفته مردم، مسئولان منطقه تنها وعده می‌دهند ولی از اجرای وعده‌هایی که می‌دهند خبری نیست.

وسایل سرمایشی جوابگوی مردم نیست

معصومه دیگر زن روستایی هم می‌گوید: دمای هوا در طول روز به بیش از ۴۰ درجه می‌رسد در این شرایط ما مردم محروم از امکانات قبلی هم محروم می‌شویم و باید برای رهایی از گرمابه سایه درختان پناه ببریم.

وی افزود: به دلیل قطعی مکرر آب و نبود آب در برخی از روستا ها درواقع تنها امکان در دسترس برای لباس شستن و ظرف شستن و استحمام همین موتور پمپ‌ها هستند.

این زن روستایی گفت:  برای استحمام فرزندانمان تنها یک گزینه داریم و آن‌هم استفاده از آب موتور پمپ‌های کشاورزی است که در کنار ناامن بودن وجه مناسبی هم ندارد.

جدای از این موضع قبض های برق با مبالغ بالا نیز شوک دیگری است که در این ایام مردم جنوب کرمان با آن مواجه هستند البته این موضوع گویا آنقدر مهم نبوده که موجب شود که مسئولان و نمایندگان به این موضوع ورود کنند و به مسئولان وزارت نیرو تذکر بدهند.
در هر حال مردم جنوب کرمان هم  که در انتخابات ۲۹ اردیبهشت سبد آرای روحانی را پر نکردند و این کار آنها موجب سر افکندگی نماینده شده است پس چه کسی می خواهد مشکلات مردم را پیگیری کند و به آنها اهمیت دهد.

همین کمبود منابع آبی نیز منجر به خالی شدن برخی از روستاها از سکنه و یا مهاجرت به روستاهای مجاور شده است.

در هرصورت چیزی که این روزها کاملا قابل مشاهده است گرمای بی سابقه هوا و قطع شدن آب و برق مردم حالا به هر دلیلی است که فقط کافی است چند دقیقه ای خودمان را به جای این مردم بگذاریم تا متوجه شویم که تحمل این شرایط با زبان روزه چقدر سخت و دشوار است.

اما نکته جالب توجه دیگر اعتقادات مذهبی مردم جنوب استان کرمان است که در گرمای بیش از ۵۰ درجه و با این همه مشکل همچنان با عشق و علاقه بیشتر به روزه داری می پردازند و پیش خودشان مرور می کنند، شاید مسئولین ما را فراموش کرده باشند اما خداوند هیچ گاه ما را فراموش نمی کند.

انتهای پیام

برچسب‌هادیدگـاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه