اخبار سیاسی

  • تاریخ: سه شنبه, ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ / ساعت ۰۹:۲۵:۵۵
  • شناسه خبر: 79787

رئیس مرکز کرمان شناسی :

زنان کرمانی در طول تاریخ از پیشتازان عرصه سیاسی بودند/از کفن پوش کردن فرزندان خود تا راهپیمایی برای حمایت از روحانیت

رئیس مرکز کرمان شناسی گفت :زنان کرمانی در طول تاریخ همیشه از پیشتازان و از کسانی بودند که در احقاق حق جامعه و رفع دشواری ها و مشکلات سیاسی پیش گام بودند .

به گزارش صبح منوجان محمد علی گلاب زاده رئیس مرکز کرمان شناسی در گفتگو با خبرنگار کرمان۱۴۰۰ در رابطه با نقش بانوان در تجمعات و راهپیمایی های زمان انقلاب اظهار داشت : زنان کرمانی در طول تاریخ همیشه از پیشتازان و از کسانی بودند که در احقاق حق جامعه و رفع دشواری ها و مشکلات سیاسی پیش گام بودند .

وی گفت : در گذشته وقتی دولت شوروی می آید و هتاکی هایی را نسبت به مردم ایران انجام می دهد یکی از زنان کرمانی ۲ تن از فرزندان پسر خود را کفن پوشیده و دور شهر کرمان می گرداند و فریاد می زند ای مردم اگر این ۲ فرزند من برای دفاع از حیثیت و شرف ایرانی با شوروی نجنگیدند شما حق دارید هر دو آن ها را در میدان شهر گلوله باران کنید .

رئیس مرکز کرمان شناسی خاطر نشان کرد : در جایی دیگر وقتی احمدی امام جمعه وقت کرمان به دلیل دادخواهی از مردم کرمان مورد بی مهری و اذیت و آزار قرار می گیرد و در محل فرمانداری کرمان فلک می شود ؛ این هتک حرمت نسبت به یک روحانی و  دستگیری وی سبب شد تا زنان کرمان به پا خیزند و در خیابان های شهر کرمان فریاد بزنند ” اگر مردان ما از خانه بیرون نیایند و حمایت نکنند ، ما خانه ها را بر سر آن ها خراب خواهیم کرد” .

گلاب زاده با بیان این که زنان و بانوان کرمانی در طول سالیان و قرن ها با حضور خود همیشه افتخارآفرین بودند ، عنوان کرد : در روزگار رضاخانی نیز زمانی که مسئله کشف حجاب مطرح می شود ، زنان کرمانی تا آنجا که توانستند مقاومت کردند و به گونه ای عمل کردند تا نیت رضاخان برآورده نشود .

وی ادامه داد : طبق گفته مادربزرگ ها و پدربزرگ ها ، زنان کرمانی برای حفظ حجاب خود مجبور بودند برای رفتن به حمام از پشت بام های خانه ها بروند تا مامورین چادر از سرشان برندارند .

مورخ و تاریخ شناس کرمانی افزود : در جریان انقلاب اسلامی نیز زنان کرمانی همچون بانوان سراسر کشور به پا خواستند تا هویت و ارزش های اسلامی خود را به نمایش بگذارند و عکس های آن زمان خود گویای این است که زنان کرمانی دوشادوش مردان حرکت کرده و از انقلاب دفاع می کردند.

گلاب زاده در پایان ابراز داشت : طبق ضرب المثل های قدیمی پشت هر مرد موفقی یک زن موفقی وجود دارد و در هر انقلاب موفقی در کنار حضور مردان که بنیان گذار و پایه گذار بودند زنان موفقی هم حضور داشتند که آن انقلاب را به ثمر و نتیجه رسانده اند .

انتهای پیام/م

برچسب‌ها,دیدگـاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه