اخبار سیاسی

  • تاریخ: شنبه, ۴ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۱۱:۳۵:۰۴
  • شناسه خبر: 77079

یادداشت؛

تجربه مرگ با طعم دود قلیان/دودهای که نفس جوانان را می گیرد

تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مداوم قلیان، ابتلا به انواع سرطان‌ها به ویژه سرطان ریه و دستگاه تنفسی، بیماری‌های قلبی و عروقی و نیز آثار سوء در دوران بارداری را به همراه دارد.

به گزارش صبح منوجان سالهاست که در رسانه ها از عواقب سوء مصرف دخانیات گفته می شود ولی متاسفانه با وجود باورهای غلط در مورد مصرف قلیان که در جامعه رواج دارد، سبب افزایش شیوع مصرف قلیان بخصوص در بین جوانان  شده است.

فصل تابستان که می رسد قلیان به عنوان وسیله ای تفریحی تبدیل می شود و آن را بیشتر در دست جوان هایی می بینی که در پارک ها و نفرجگاهها به کشیدن قلیان مشغول هستند.

متاسفانه باور غلط بی‌ضرر بودن مصرف قلیان امروزه گرایش نوجوانان و جوانان و حتی زنان و دختران را به مصرف این مواد سوق داده است.

کشیدن قلیان یکی از عواملی است که به انتقال بیماری های عفونی نظیر سل و هپاتیت منجر می شود و علت آن استفاده مشترک از قلیان در بین افراد است.تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مداوم قلیان، ابتلا به انواع سرطان‌ها به ویژه سرطان ریه و دستگاه تنفسی، بیماری‌های قلبی و عروقی و نیز آثار سوء در دوران بارداری را به همراه دارد.

از آنجا که تفریح و سرگرمی برای خانواده‌ها به ویژه نوجوانان و جوانان باید مورد توجه باشد اما امروزه متأسفانه گاهی از آن تعبیر غلط می‌شود و آنها را به سمت استفاده از قلیان به عنوان یک تفریح سوق می‌دهد.

استفاده از اسانس در ترکیبات تنباکو نیز به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ کند که عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد

باید با آگاهی دادن به جامعه و به خصوص خانواده‌ها از طریق آموزش و اتخاذ عملکردهای پیشگیری کننده از رفتارهای پرخطر و اصلاح باورهای غلط در زمینه استعمال مواد دخانی به کمک سازمان‌ها و نهادهای مربوطه و با برنامه ریزی دقیق از گرایش نسل جوان به اعتیاد جلوگیری به عمل آید.

امید است با آگاهی بخشی به جامعه و خانوادها، روزی شاهد ریشه کنی مواد دخانی در کشور باشیم و هزینه های هنگفتی که در این راه دود می شود در راه پیشرفت و آبادانی  جامعه صرف شود.

انتهای پیام/

برچسب‌هادیدگـاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه