اخبار سیاسی

  • تاریخ: چهارشنبه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ / ساعت ۱۰:۱۷:۱۲
  • شناسه خبر: 77298

گزارش ویژه؛

از نبود صنایع فرآوری خرما تا گرفتن شیره خرما ( مَهر زدن ) به روش سنتی

در شهرستان های جنوبی کرمان به علت نبود صنایع فرآوری وتبدیلی خرما ،کشاورزان محصول خرما را به صورت خام از طریق دلالان بفروش می رسانند که در این رابطه کشاورز ضرر می کند .

به گزارش صبح منوجان از دیرباز خرما به عنوان یک محصول پرطرفدار مغذی و پایه در کانون توجه عده زیادی از مردم و همچنین درسبد غذایی خانوار بوده و هست و این مسئله باعث شده که خرما به عنوان محصولی استراتژیک مطرح شده که حتی صنایعی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به تولید این محصول وابسته اند.

محصولات بسیار زیادی به صورت مستقیم و غیر مستقیم ، همچون آرد هسته خرما ،شهد خرما،قند مایع خرما ،عسل خرما،سس خرما ،شربت دارویی ،الکل خرما،روغن هسته خرما ،سرکه خرما،نئوپان و رقم های چوبی ،خوراک دام و طیور،از خرما تولید می شوند که احداث صنایع تولیدی و تبدیلی خرما می تواند باعث توسعه این محصول شود .

در شهرستان های جنوب کرمان با توجه به اینکه شغل اکثرا مردم کشاورزی است صنایع فرآوری وتبدیلی خرما وجود ندارد و کشاورزان محصول خرما را به صورت خام از طریق دلالان بفروش می رسانند که در این رابطه کشاورز ضرر می کند .

برخی از کشاورزان در این مناطق  به علت نبود صنایع فراوری به روش سنتی با استفاده از برگ های خرما جایگاهی درست می کنند و محصول خرما را داخل آن می ریزند و وسیله سنگینی بر روی خرما ها قرار می دهند و بعد از چند روز که خرما زیر آفتاب بماند از خرما شیره خرما تولید می شود که به زبا ن محلی به این روش ( مَهر زدن ) می گویند.

نبود صنایع تبدیلی در جنوب استان باعث خارج شدن خرماهای قابل فرآوری به دیگر مناطق کشور برای تولید شیره خرما،عسل خرما، قند خرما و کلوچه های پذیرایی … می شود  .

در نتیجه کمبود زیر ساخت اقتصادی صنایع تبدیلی وتکمیلی خرما درجنوب کرمان واقعیتی انکار ناپذیر است و استفاده از میوه، برگ، پوست و حتی هسته و ضایعات خرما در صنایع مختلف میتواند در اقتصاد منطقه تاثیر بسزایی داشته باشد.

انتهای پیام/

 

 

 

برچسب‌هادیدگـاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه