اخبار سیاسی

  • تاریخ: سه شنبه, ۴ مهر ۱۳۹۶ / ساعت ۰۹:۰۴:۲۷
  • شناسه خبر: 77698

یادداشت:

احیای امر به معروف و نهى از منکر؛ مهم ترین اهداف قیام امام حسین(ع)

در ماه محرم مسئله امر به معروف و نهی از منکر بیش از هر زمانی در ذهن‌ها تداعی می‌شود، واژگانی که با قیام تاریخی سید و سالار شهیدان؛ حضرت اباعبدالله الحسین(ع) گره خورده است.

به گزارش صبح منوجان نخستین هفته ماه محرم، هفته زنده نگه داشتن امر به معروف و نهی از منکر نام گذاری شده است. از آنجا که امرو نهی، دو ابزار اساسی تربیت و پرورش روح آدمی است، امر به معروف و نهی از منکر نیز شیوه اصلی پیامبران و مصلحان در تربیت و هدایت مردم بوده است.

امربه‌معروف و نهی از منکر روش پیامبران و شیوه صالحان و فریضه بزرگ الهی است که سایر فرایض به وسیله آن به پا داشته می‌شود و در پرتو آن راه‌ها امن، کسب‌ها حلال، حقوق افراد تأمین و زمین‌ها آباد می‌گردد، از دشمنان انتقام گرفته می‌شود و کارها در مسیر صحیح قرار می‌گیرد.

اهمیت فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر تا آنجاست که قوام سایرفرائض به اقامه این مهم ممکن بوده و اعتقاد به این مسئله از ضروریات دین اسلام  است و هدف اصلی امام حسین(ع) از قیام کربلا اصلاح دین و احیای امر به معروف و نهی از منکر به عنوان سیره نبی مکرم اسلام(ص) بود.

ادای امر به معروف و نهی از منکر آثار مثبت و سازنده ای برای جامعه اسلامی دارد که مهم‌ترین آن‌ها ایجاد ثبات و آرامش روانی در میان مردم است. چنانکه امام حسین(علیه السلام) نیز به این فریضه تأکید داشت و با نثار خون مطهر خویش این راه را برای همه مؤمنان باز کرد.

فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر برای نظام هم یک ماموریت بزرگ است در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران که براساس قرآن و دستورات اسلامی بنا شده است امر به معروف و نهی از منکر جایگاه ویژه ای دارد و ضرورت به جا آوردن فریضه الهی امر به معروف و نهی از منکر یکی از دستورات دین و درس‌های عاشوراست و اقشار مختلف مردم باید نسبت به این موضوع دقت داشته باشندواحادیث زیادی وجود دارد که اهمیت امر به معروف ونهی از منکر را بیان می کنند.

در حال حاضر ما نیز باید فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر را ترویج دهیم، چرا که یکی از نیازهای اساسی برای جامعه محسوب می‌شود  واهمیت این دو فریضه الهی به حدی است که امام حسین(ع) هدف از قیام خود را احیای این دو فریضه در امت جدشان رسول گرامی اسلام عنوان کرده‌اند.

 درنتیجه دهه اول ماه محرم الحرام به عنوان امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده و باید از ظرفیت این ایام در راستای ترویج هرچه بیشتر دو فریضه فراموش شده در جامعه تلاش کنیم.

انتهای پیام/دیدگـاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه