اخبار سیاسی

  • تاریخ: چهارشنبه, ۹ اسفند ۱۳۹۶ / ساعت ۰۷:۵۵:۳۰
  • شناسه خبر: 80309

در آستانه نوروز۹۷؛

آشنایی با آداب و رسوم مردم منوجان در ایام نوروز

با نزدیک شدن عید نوروز مردم خود را برای سال نو آماده می کنند و هر شهر ایران هم رسم و رسومات خود را دارد که در عید نوروز مردم به انجام این رسومات مشغول می شوند.

 

به گزارش صبح منوجان عید نوروز که یک سنت کهن در ایران است همه ساله توسط مردم جشن گرفته می شود و آداب و رسوم مربوط به آن در کل کشور به اجرا در می آید، اما هر شهری سنت های مربوط به خود را دارد که در نوروز انجام داده میشودو مردم شهرستان منوجان مانند مردم دیگر مناطق ایران، از اوایل اسفندماه خود را برای برگزاری مراسم سال نو آماده می کنند.

خانه تکانی

خانه‌تکانی یکی از رسوم قدیمی مردم منوجان است که هرساله در آستانه عید نوروز به‌منظور تمیزی خانه انجام می‌شود که این رسم ازجمله آداب و سنت‌هایی است که هرساله به‌جا آورده می‌شود .

خرید لباس

خرید لباس نو از دیگر آداب‌ورسوم عید نوروز است. دو هفته مانده به آغاز سال جدید افراد خانواده برای خرید لباس عیدشان به بازار و فروشگاه‌ها می‌روند و لباس‌های نو و پارچه‌های رنگی خریداری می‌کنند.

کاشت سبزه

سنت رویاندن سبزه در حال حاضر همچون گذشته در میان مردم منوجان وجود دارد و هر خانواده دو هفته  مانده به نوروز، حبوباتی چون گندم، جو، عدس، ماش، نخود و سیر را درون بشقاب ریخته و سبز می‌کنند.

دیدوبازدید 

مردم منوجان بعد از تحویل سال نو،در مزار اهل قبور بویژه گلزار شهدا و اموات حاضر می شوند  وبعد از آن  به دیدوبازدید از بزرگان خانواده و اعضای فامیل می روند.

نوروزی

یکی از  آداب ورسومی که از گذشته در ایام نوروز  در شهرستان منوجان بوده و هست این است که  برخی از مردم منوجان در روزعید برای فاتحه اموات خود “نوروزی” می کنند یعنی چند نفر از بزرگان محله را به خانه خود دعوت می کنند ومراسم قرآن خوانی را برگزار می کنند یا اینکه حلوا،چنگال یا همان چنگمال  (نوعی حلوا  که با خرما و نان درست می کنند )یا نان روغنی (کول سرخ) درست می کنند و بین همسایه ها برای فاتحه اموات تقسیم می کنند.

سیزده بدر

سیزده بدردر منوجان نیزمانند سایر مناطق ایران روز سیزده نوروز با آداب و مراسم خاص برگزار می شود از ساعات اولیه بامداد تمام اعضاءِ خانواده‌ها دسته‌دسته به طرف باغ‌ها ،اماکن زیارتی و کوههای اطراف می روند و این روز را سپری می کنندو نزدیک غروب آفتاب به خانه برمی گردند وهمچنین گره زدن سبزه از دیگر مراسم این روز است.

انتهای پیام/

برچسب‌هادیدگـاه ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

  • آخرین اخبـار
  • پربازدیدترین ها

یادداشت

آرشیو
یادداشت؛
حضرت زینب(س)؛ اسوه صبر واستقامت

حضرت زینب(س) اسوه پرهیزگاری، صبر و استقامت است، بز ...

یادداشت؛
تولیدات ماهواره ای؛ ترویج دهنده بی حجابی و بی بند و باری در جامعه

امروزه نقش مخرب ماهواره بر خانواده ها بر کسی پوشید ...

وبلاگ

آرشیو
الفباى فرهنگ حضرت معصومه سلام الله علیها تقدیم می شود

الفباى فرهنگ معصومه (ع) را به خاک پاى تو تقدیم مى ...

همراه با شهروند خبرنگار؛
نمایی از گلزار شهدای نودژ بخش آسمینون منوجان/تصاویر

شهروند خبرنگار ما تصاویری از گلزار شهدای نودژ برای ...

آرشیو ماهــــــــــانـــــــه